Miért igyunk szikvizet az egészségtelen cukros üdítők helyett?
A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás nagyon fontos a szervezetünk számára. Az ajánlott napi folyadék bevitel egy felnőtt számára 1,5-2 liter, nyáron 2,5-3 liter. De egyáltalán nem mindegy, hogy mit iszunk.
Például ha ezt a mennyiséget alkoholtartalmú italból vinnénk be, amellett, hogy az alkohol megkötné a vizet a szervezetünkben, vagyis a folyadék nem hasznosulna megfelelően, még a szerveinket is károsítanánk, a szenvedélybetegség kockázatáról nem is beszélve. Akkor sem jobb a helyzet, ha cukros üdítőitalokból fogyasztjuk el ezt a mennyiséget.
A cukros üdítőknek legalább akkora mértékű káros hatásuk az emberei szervezetre, mint az alkoholnak. A szakértők szerint minden olyan italt, ami cukrot, energiát tartalmaz, étkezésnek kell tekinteni, vagyis ha ilyet fogyasztunk lényegében nasizunk.
Amellett, hogy a túlzott cukormennyiség gyengíti a csontozatot, fokozza a gyomorsav termelődést, a legnagyobb kárt a fogakon okozza.
A lyukas fogak túlnyomó részét a cukros üdítők okozzák. Persze sokan állítják, hogy ez csak egy tényező, okozhatja nagyon sok minden más is, de a valóság az, hogy bár ez az állítás igaz, a cukros üdítők túlzott fogyasztása elkerülhető rizikófaktor lenne.
A cukros üdítők hatása a fogakra
Mielőtt belevágnánk, miért is olyan káros a cukros üdítő a fogak számára, nem árt tisztában lenni vele, hogy ha a fogyasztásuk után fél órával alaposan fogat mosunk, akkor a cukor nem fogja károsítani a fogainkat, és a fogszuvasodást is megelőzhetjük. A tapasztalat azonban az, hogy jóval gyakrabban fogyasztunk ilyen italokat, mint fogat mosunk, így a cukor igen is káros a fogakra nézve. A fogszuvasodás általában a lyukas fogakkal kezdődik, melyeket a túlzott cukorfogyasztás és a nem megfelelő fogápolás eredményez.
Ráadásul minél tovább kortyolgatjuk a cukros italokat, annál nagyobb kárt okozunk. Ugyanis, hogy mondjuk egy pohár kólát egy hajtásra megiszunk, akkor jóval rövidebb ideig vannak kitéve fogaink a cukor káros hatásának. Ha viszont öt-tíz percenként kortyolunk egyet, akkor újra és újra cukrot juttat a fogak felszínére fenntartva a szájüreg savas kémhatását, ami zománc felpuhulásához vezethet, hosszú távon pedig lyukas fogakhoz. De mit igyunk a cukros vackok helyett?
Egészséges egyáltalán a szikvíz?
A legjobb megoldás szomjunk oltására a víz. Ám a helyzet koránt sem ilyen egyszerű, mert vízből is rengetegféle van. A csapvíztől az ásványvizeken át a szikvízig többféle víz közül választhatunk.
Az ízesített ásványvizek ártalmasak is lehetnek, de ha nem megfelelő a minősége, akkor a csapvíz is. Ugyanakkor általában a csapvízzel nincs semmi baj, így ennek a fogyasztását ajánlják a szakemberek elsősorban. De mi a helyzet a szikvízzel? Sokan egy kalap alá veszik a szénsavas vizeket a szénsavas cukros üdítőkkel, pedig hatalmas különbségek vannak a kettő között.
Először is nem árt tisztázni, mi is az a szikvíz.
Igazából egy magyar találmányról van szó, a hazai vizekből, és szintén itthonról származó természetes szén-dioxidból jön létre. Az eljárás vegyszermentes, nem tartalmaz tartósítószert, adalékanyagot, tehát minden szempontból természetesen folyadékról van szó. Emellett egészséges is, hiszen nem hizlal, oltja a szomjat, frissít, ráadásul mellékhatásoktól mentes. Sajnos számos tévhit szól a szénsav káros hatásáról a fogak szempontjából, de vajon igaz is?
A bubis víz káros a fogakra vagy sem?
A szikvíz vagy szódavíz azért olyan népszerű, mert kellemes, pezsgő érzést nyújt, csakúgy, mint a szénsavas üdítők, viszont nem tartalmaz cukrot, így nincs káros hatása. A szénsavról azonban régóta vita folyik, hogy okozhat-e fogszuvasodást vagy sem.
Ezzel kapcsolatban Dr. Mark Hyman étrendtanácsadó végezett kutatás, és jelentette meg a tapasztalatait. Ő elsősorban a szódavizet vizsgálta, ami nem keverendő össze a buborékos ásványvízzel vagy a tonikkal. Ugyebár a szikvíz úgy jön létre, hogy a vízben szén-dioxidot oldanak.
Na, már most, a folyamat során a víz semmilyen tulajdonsága nem változik, mindössze annyi történik, hogy buborékok kerülnek a vízbe.
Ettől az eljárástól nem kerül bele se koffein, se cukor, sem más egyéb adalék, tehát semmi olyan, ami károsítaná a fogakat.
A szén-dioxid önmagába nem okoz lyukas fogakat, sem fogszuvasodást. Egyetlen hátránya talán csak annyi lehet, hogy ha nem minőségi, ismert márkás szikvizet választunk, akkor nem tudhatjuk, hogy valóban az van-e a palackban. Ennek elkerülésére mindig jól ismert márkát vegyünk.
Jobb vagy rosszabb a szikvíz, mint a csapvíz?
Azt akkor ki is jelenthetjük, hogy a szikvíz jóval egészségesebb, mint a cukros üdítők, ez azonban még korántsem jelenti azt, hogy jobb, mint a csapvíz. A fogorvosok általános álláspontja, hogy a legegészségesebb folyadék a fogaink, és az egészséges szervezet szempontjából a víz. A kérdés, hogy ugyanez igaz a szikvízre is? Talán a fentiek fényében nem lesz meglepő, hogy igen, a szikvíz semmivel sem ártalmasabb, mint a csapvíz.
Sőt, a szikvíznek számos, az egészségünk szempontjából pozitív hatása van. Mindamellett, hogy nagy szerepet játszhat az egészséges fogak megőrzésében, segíti a méregtelenítést és az emésztést is. Szomjoltásra is tökéletes, akárcsak a csapvíz. Dr. Hyman tanulmánya is azt mutatja, hogy a folyadékbevitelünk szempontjából a szikvíz ugyanannyira javasolható, mint a sima csapi víz, vagyis bátran fogyaszthatjuk.
Mit igyunk a fogaink egészségének védelmében?
Ahogyan a szervezetünk számára, a fogainknak is a legjobb megoldás a víz. A csapvíz nem tartalmaz semmit, ami károsítaná őket, így ez az egyik legjobb megoldás az egészséges fogak megőrzésére. A szikvíz szintén jó megoldás, hiszen lényegében buborékos, természetes vízről van szó, ami ugyancsak semmi károsat nem tartalmaz. Önmagában a szén-dioxid sem okoz fogszuvasodást, így bátran ihatunk ilyen vizet, ha megszomjazunk.
Ugyanakkor van pár kivétel, amikor a szikvíz nem épp a legjobb megoldás. Egyes emésztési problémák, mint például irritábilis bél szindróma (IBS), vagy az érzékeny gyomor esetén nem javasolják a szódavíz fogyasztását, mivel aki ilyen betegségben szenved hajlamosabba a puffadásra, illetve a gyomorsav termelődése is fokozódhat náluk a szén-sav hatására. Ha pedig savasodik a gyomor, a nyelőcsövön át visszajuthat a szájba, ami már károsíthatja a fogakat.
Honnan szerezzük be a szikvizet?
Manapság a szikvíz vagy a szódavíz az ásványvizek világában elavultnak hathat. Az ásványvizet csak lekapjuk a boltok polcáról, míg a szódavíz beszerzése egy fokkal nehezebb feladatnak tűnhet. Pedig ez egyáltalán nincs így.
A minőségi szikvízért ki sem kell tennünk a lábunkat otthonról, mert sok cég szállítja házhoz a palackokat, ráadásul már nem is csak műanyag, hanem üvegballonban. És persze, ahogy fejlődött a technika, már nemcsak literes kiszerelésben lehet beszerezni a szikvizet. Már többféle választható kiszerelés létezik, legyen szó magánemberekről vagy cégekről.
Ahogyan sima csapvíz vagy ásványvíz is létezik ballonos kiszerelésben vállalkozások vagy vendéglátóhelyek számára, ugyanez a lehetőség már a szikvíz esetében is elérhető. Vagyis nem kell a munkahelyünkre magunkkal cipelni a szikvizes literes ballonunkat, hanem már nagy kiszerelésben is kérhető. Mivel a szikvíz legalább olyan jó, ha nem jobb megoldás, mint a csapvíz, fogyasszuk bátran naponta.